Icon for wardrobe

Vannituba

Sinu vannitoakapp sisaldab ... kas sa soovid tõesti teade?

Määrime näkku pliid, kaenlaalustesse alumiiniumit - inimene varmalt valmis olema katsejäneseks, kui arvame, et miski võiks meid ilusamaks muuta. Oli aeg, kus nii mehed kui ka naised puuderdasid end pliid ja arseeni sisaldava puudriga. Kahjuks olid sellel mõned kõrvaltoimed, nagu hingamisraskused, kahjustatud nahk, juuste väljalangemine, suurenenud süljeeritus, igemete turse ja tumenenud hambad. Täna naerame 18. sajandi ülemklassi mürgise edevuse üle. Aga kuidas meie endiga on?  Pritsime kaenlaalustele alumiiniumi, lõhnastame endokriinsüsteemi kahjustavate lõhnaõlidega ja meelitame oma lapsi allergiat tekitavasse vahuvanni.

TUHANDED KEMIKAALID

Meie kõige tavalisemad meigi- ja nahahooldustooted – nii meestele, naistele kui lastele - sisaldavad umbes 7000 erinevat tööstuslikult toodetud ainet, mis on kokku segatud, et hoida meid puhta, värske ja hea välimusega. Rootsi keskkonnaorganisatsiooni Naturskyddsföreningen andmetel kasutatakse ainuüksi Rootsis päevas 110 tonni kosmeetika- ja nahahooldustooteid. Kemikaalid levivad looduses ja meie kehas üha kaugemale. Sünteetilist muskust, mis on üks levinumaid lõhnaaineid, on leitud puhastusseadmete mudast, veekogude setetest ja kaladest. Inimese kehas tungivad muskusained läbi naha ja kogunevad rasvkoesse. Rootsi uuringud on näidanud, et mida rohkem naine kasutab parfüüme või lõhnastatud tooteid, seda suurem on muskuseühendi HHCB annus, mida ta imetamise ajal oma lapsele annab.

RASE JA LÕHNATU

Enneaegne puberteet ja sperma kvaliteedi halvenemine on muutunud globaalseks probleemiks. Soomes on 1990. aasta paiku sündinud meestel ainult umbes pool 20 aastat varem sündinud meeste spermatosoidide kogusest (55 miljonit spermatosoidi, võrreldes 100 miljoni spermiga milliliitris spermas). Arvatakse, et üheks põhjuseks on endokriinseid häireid põhjustavate kemikaalide kasutamise suurenemine. Teadlased usuvad ka, et nahale kantud kemikaalid - kraam, mida me oma vannitoakappides hoiame - on eriti muret tekitavad. Taanis soovitatakse rasedatel ja imetavatel naistel kasutada võimalikult vähe kosmeetikat ja nahakreeme. Samuti öeldakse, et nad väldiksid lõhnaaineid, lõhnastatud tooteid ja juuksevärvi. Meie vannitoakappide sisu ei ole sama ägedalt mürgine kui 18. sajandi pliipulber, kuid pikema aja jooksul puutume kokku paljude erinevate kemikaalidega. Ja õigusaktid reguleerivad ainult aineid, mis on juba osutunud kahjulikuks. Hirmutav, eks ole? Ettevaatus on hea algus: kui vähegi võimalik, vali lõhnatuid ja mahemärgisega tooteid.