Icon for kitchen

MIS ON SINU KÖÖGIS?

TOIDU KOOSTISOSADE NIMEKIRI: ARVA, MIS MAIUS SEE ON?

Pleegitamata rikastatud jahu (nisujahu, niatsiin, redutseeritud raud, tiamiinmononitraat {vitamiin b1}, riboflaviin {vitamiin b2}, foolhape), suhkur, palmi- ja / või rapsiõli, kakao (leelisega töödeldud), kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup, juuretis (söögisooda ja / või kaltsiumfosfaat), sool, sojaletsitiin, šokolaad, kunstlik maitse.

TEFLONPANN & SPAATEL

1930. aastate lõpus otsisid keemikud uut ja vähem mürgist külmaainet, kuid leiutasid lõpuks ülilibeda fluorplasti, mis juhtumisi oli ka kuumuskindel.
20. sajandi lõpu poole, kui meil kästi mitte süüa rasva, leidis teflonpann tee igasse kööki. Praadida võis peaaegu kõike ja peaaegu ilma õli või võita. Kahjuks pole perfluoritud ained peaaegu lagunevad ja akumuleeruvad meie kehas ja keskkonnas. Need võivad olla paljunemist kahjustavad, vähkitekitavad ja mürgised. Pealegi võib musta plastikust spaatliga, mille ostsime selleks, et teflooni mitte kriimustada, lekkida endokriinsüsteemi kahjustav bisfenool A.

PLASTKAUSID

Kausid ja karbid, kulbid ja pudelid, laudlina ja kile: enamik kööke on täidetud plastikuga. Nn toiduplastik (mõnikord tähistatud klaasi ja kahvli märgisega) on mõeldud toiduainete hoiustamiseks. Vaatamata uuenevatele õigusaktidele on palju, mida me plastist ikkagi ei tea. Paljusid aineid ei uurita täielikult. Plastik võib sisaldada raskemetalle, endokriinsüsteemi kahjustavaid pehmendajaid ja bisfenoole, mis võivad toidust hoiunõusse lekkida. Sooja, hapukat ja rasvast toitu ei tohiks säilitada plastnõust. Samuti pole ostetud toiduga kaasasolev pakend mõeldud korduskasutuseks või kuuma masinaga nõudepesuks. Sügavkülmas võib plastik olla, kuid sulata ja soojenda toitu teistest materjalidest nõudes.

VIINAMARJAD JA KOHV

Euroopa Liidus võetud viinamarjaproovist leiti 20 erineva pestitsiidi jäänuseid. Kindlasti ei ole selline viinamari tervislik ei täiskasvanutele ega lastele. Mõned puu- ja köögiviljad on rohkem pritsitud kui teised, näiteks banaanid, tsitrusviljad, paprika ja kartul. Ka tavalist kohvi pole loodussäästlikult kasvatatud. Istandustele pritsitakse väga mürgiseid pestitsiide, mis on ohtlikud nii loodusele kui ka istanduse töötajate tervisele. Toksiinid liiguvad vabalt üle riigipiiride, neid kannavad õhk ja vesi. Jäägid võivad sattuda ka sinu kohvitassi. Osta mahekohvi! Ja mis puudutab viinamarju: sama kehtib ka rosinate ja veini kohta.

KÜPSISED

Ülaltoodud koostisosade nimekiri kirjeldab populaarseid Oreo küpsiseid. Küpsised on mugavustoit, väga töödeldud ja täis lisaaineid, et kokku hoida kallitelt koostisosadelt ja pikendada toote säilivusaega. Parim näide on kreemine sisu: koostisosade loendis ei tehta vahet küpsise ja täidise vahel, kuid vaadates loendit, on täidis tõenäoliselt valmistatud suhkrust, palmi- ja/või rapsiõlist, kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirupist, sojaletsitiinist ja kunstlikest maitseainetest. Pole ei koort ega võid? Vanilli pole? See küpsisemark pole sugugi halvem kui teised. Kuid kui soovid vähendada töödeldud toiduainete ja keemiliste lisandite tarbimist, on mõistlik hakata koostisosade nimekirja lugema ja õppima loetut mõistma.