Icon for nursery

LASTETUBA

Kui mänguasjad lõhnavad, siis eraldavad need kemikaale.

Mänguasjad ja käsitöömaterjalid on eri värvi, eri kuju ja erineva tekstuuriga. Need on sageli valmistatud plastist ning värvid ja vormid on saavutatud lisades aineid, mis pole alati tervisele kahjutud.

Uuringud näitavad, et näiteks lastesõimede ja -aedade siseruumide õhus on rohkesti kemikaale, peamiselt lasteasutustes kasutatava plasti tõttu. Isegi kodus võib toas, kus lapsed magavad ja mängivad, olla sadu mänguasju.

Muidugi on hullumeelsus, et eriti lapsi ümbritseb nii palju plasti. Lapsed on palju tundlikumad kui täiskasvanud. Nende nahk on õhem. Nad hingavad, söövad ja joovad võrreldes oma kehakaaluga suhteliselt rohkem. Nad mängivad põranda lähedal, kus tolmu sisse koguneb kemikaalide jääke, ning uurivad maailma suu ja kätega. Nad alles kasvavad ning nende võime võõrkehi lagundada ja väljutada pole veel täielikult välja arenenud.

MÄNGUASJADEGA SEOTUD ÕIGUSAKTID

2007. aastast alates reguleeritakse osa kemikaalide mänguasjades kasutamist Euroopa Liidu õigusaktidega. Need on veelgi karmistunud, kuna teadmised kemikaalidega kokkupuutest tulenevate riskide kohta on laienenud. CE-märgisega mänguasjade (mis on toodetud 2007. aastal või hiljem või veel parem, pärast 2013. aastat) ostmine on hea algus, et hakata liikuma parema tervise suunal. Euroopa Liidu märgist CE – Conformité Européenne – ei tohi aga segi ajada Hiina eksportkaupa väga sarnase logotüübiga.
CE-vastavusmärgis on pehmete plastmänguasjade puhul kõige olulisem. Kogu Lego klotsidest pehmem plast sisaldab mingil moel plastifikaatorit, mis võib endokriinsüsteemi kahjustada. Rusikareegel on, et kleepuvad või lõhnavad mänguasjad lekitavad tõenäoliselt kemikaale ja neid ei tohiks mängimiseks kasutada.

PAREMATE VALIKUTE TEGEMINE
Euroopa Liidus on kemikaale käsitlevad õigusaktid maailma kõige rangemad. Ometi on teadlased neid kritiseerinud kui hambutuid. Kui aine on keelatud, asendatakse see tõenäoliselt samade omadustega ainega, mida pole veel nii põhjalikult uuritud. Ained, mida peetakse praegu kahjutuks, võivad edasiste uuringute põhjal osutuda kahjulikuks.

Niisiis ... kuidas me tavaliste tarbijatena teame, mida mänguasjapoest valida? Üldjuhul kehtib ettevaatuspõhimõte.
Otsi ökomärgist. Isegi plasti on eri sorti ja eri kvaliteediga. Väldi mänguasju, mis lõhnavad (isegi kui need on uued ja/või CE-märgisega), näiteks vahud ja plastist voolimissavid. Looduslikud materjalid nagu puit, papp ja paber on sageli keemilises mõttes targem ja jätkusuutlikum valik. Pehmeid mänguasju tuleks enne kasutamist pesta.

Täiskasvanutele mõeldud kraam ei järgi samu piiranguid kui mänguasjad.
Näiteks on elektroonika täis raskmetalle ja kemikaale. Imikutele, kes armastavad närida, ei tohi selliseid asju kätte anda.

LEIDE LASTETOAST
MINU VÄIKE PONI
Kas sinu lapse lemmiklelu lõhnab magusa vanilli järele? Kui jah, siis tõenäoliselt on haisvaid plastkemikaale parfüümidega varjatud. Ema või isa mängukastidest päästetud vanad pehmed plastlelud sisaldavad tõenäoliselt endokriinseid häireid tekitavaid plastifikaatoreid ja võivad isegi sisaldada kunagi plasti stabiliseerimiseks kasutatud pliid. Haisvad, kleepuvad, õlised ja libedad plastlelud tuleb kohe välja vahetada.

NUTITELEFON
Sinu nutitelefon võib tunduda käepärase lapsehoidjana. Kahjuks ei paku see mitte ainult meelelahutust, vaid ka kemikaale – leegiaeglusteid (et takistada kuuma elektroonika süttimist), sisesekretsioonisüsteemi kahjustavaid plastifikaatoreid ja joodistes kasutatud raskmetalle. Suur osa taskus olevaid asju ei tohiks laste õhukese nahaga sagesti kokku puutuda. Võtmed on osaliselt valmistatud raskmetallidest ja termopaberil kviitungid sisaldavad endokriinsüsteemi kahjustavat bisfenool A-d.

PILDIGA DŽEMPER
„Ma armastan isa” või „SUUR õde” on rõivastele trükituna lahedad ja armsad. Ent need eriti plastilised pildid võivad sisaldada endokriinsüsteemi kahjustavaid plastifikaatoreid. Plastifikaatorained tulevad lahti, kui riideid kantakse ja pestakse – seda tunned sellest, kui trükitu kõveneb ja lõheneb. Trükitud rõivast ostes küsi müüjalt, millest aplikatsioon on tehtud. Ja kui koju jõuad, pese eset enne kasutamist. Igasugune tekstiil võib sisaldada pestitsiidide või kemikaalide jääke.

Käsitöömaterjalid
Kui kuumutad plastpärleid riidele kinnitamiseks triikrauaga, siis tekkiv lõhn on kuumuse mõjul eralduvate kemikaalide lõhn. Plastist käsitöömaterjalid, nagu savi, lima ja sõrmevärv, sisaldavad plastifikaatoreid, värvaineid ja sageli säilitusaineid. Looduslikud materjalid, näiteks paber ja kodune mängusavi, on paremad variandid. Lahustite vältimiseks tuleks valida vees lahustuvad värvid ja liimid. Ökomärgisega tooted sisaldavad vähem inimesele ja loodusele kahjulikke aineid.

 PLASTMÄNGUASJAD: ALLES JÄTTA VÕI ÄRA VISATA?
Kas mänguasi on kriimustatud, vana või aegunud?
Kas plast on kõva?
Kas mänguasi lõhnab plasti või parfüümi järele?
Kas mänguasi tundub õline või kleepuv või määrib käsi?
Kas mänguasi on ostetud 2007. aastal või hiljem?
Kas mänguasjal on CE-märgis?

KEEMILISELT VIIMISTLETUD PUUTÖÖ 
- Jäta haisev ja kleepuv plast kõrvale.
Kui materjali kuju ja tekstuuri aitavad hoida lisandid, viska asi minema!

- Viska ära pehmed plastmänguasjad, mis on toodetud enne 2007. aastat (veel parem: enne 2013-ndat) või väljaspool Euroopat.
Vali CE-märgisega mänguasjad (Conformité Européenne), et saaksid olla kindel mänguasjades sisalduvaid kemikaale käsitlevatele EL-i õigusaktidele. Siiski ei taga CE-märgis mittetoksilisust. Kasuta oma nina. Küsi ökomärgisega mänguasju poest!

- Vali keemiliselt nutikaid materjale.
Puidust või tekstiilist mänguasjad, paber ja papp sisaldavad sageli vähem kemikaale kui plastlelud. Looduslikest materjalidest kindla kuju ja tekstuuri loomiseks pole vaja kasutada sünteetilisi kemikaale.

- Esita keemiliselt nutikaid soove.
Lastepidudest saavad kergesti odava plasti orgiad. Kasuta kutsekaarte, et levitada teadet: „Püüame oma kodus plasti ja pudi-padi kogust vähendada...” Aita oma külalisi, soovitades keemilises mõttes nutikalt valitud kingitusi.

- Mine üle mittetoksilisele käsitööle
Lahustite vältimiseks vali vees lahustuvad värvid ja liimid. Eemalda plast käsitöömaterjalide ja täiskasvanutele mõeldud kunstimaterjalide hulgast, need sisaldavad sageli rohkem toksiine.

- Vali kvaliteetne plast
Lego peetakse selle vanusest olenemata mittetoksiliseks. Euroopast pärit ämber maksab tõenäoliselt rohkem kui Hiina oma, aga see vastab EL-i õigusaktidele ja on õiglaselt toodetud. See on tervislikum ja jätkusuutlikum.

- Korista täiskasvanute asjad ära
Elektroonika on täis toksiine, nagu leegiaeglusteid, ftalaate ja raskmetalle. Võtmed ja odavad ehted võivad sisaldada pliid. Kunstnahk on plastifitseeritud plast ja ehtsa naha parkimisel võidakse kasutada kahjulikke aineid.

- Hoia kõik puhas ja korras
Pese, loputa või pühi (olenevalt materjalist) uusi mänguasju, et eemaldada tootmisprotsessist jäänud kemikaalijäägid. Ja hoia lastetuba korras. Kemikaalid kogunevad tolmu sisse.

- Piira mitte nii tervislike lemmikute kasutamist
Vanad mänguasjad ja uued, kuid vahtplastist lelud ei tohiks olla lastetoa standardvarustus. Las need olla haruldane luksus.

PS! ÄRA uuenda lastetuba, kui sinna tuleb uus beebi! „Uue” lõhn on kemikaalide lõhn. Mida vähem on uusi materjale, värve ja mööblit, seda tervislikum on ruum uuele väikesele inimesele.